I Edycja

Strona główna

Zakończył się już drugi cykl regionalnych konferencji „Nowoczesne technologie w szkole”.

19 maja w Radomiu odbyła się już 10. w tym roku regionalna konferencja „Nowoczesne technologie w szkole”. Cykl, zorganizowany przez czasopismo „Dyrektor Szkoły - miesięcznik kierowniczej kadry oświatowej” i firmę AB S.A rozpoczął się 15.04 we Wrocławiu. W sumie spotkania odbyły się w 10 miastach Polski: we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Poznaniu, Gdańsku, Mławie, Rzeszowie, Krakowie, Kielcach i Radomiu. Była to już druga edycja cyklu konferencji. Pierwsza odbyła się na przełomie października i listopada 2010r. Łącznie w obu edycjach odwiedziliśmy 20 miast, a w konferencjach wzięło udział ponad 1000 osób!

Zagadnienia poruszane podczas konferencji dotyczyły przede wszystkim wykorzystania i stosowania nowoczesnych technologii w placówkach oświatowych.

Szeroko omawianym tematem był system Cloud computing – nowa metoda przetwarzania danych. Prelekcje na ten temat poprowadził Mariusz Głowacki – przedstawiciel AB S.A. Metoda „chmury” to system opary na użytkowaniu usług dostarczonych przez zewnętrzne organizacje dzięki czemu nie ma potrzeby zakupu dodatkowego sprzętu bądź oprogramowania. Uczestnicy dowiedzieli się jak pracować w oparciu o tę metodę i jakie korzyści płyną z jej użytkowania.

W trakcie spotkań dyrektorzy i nauczyciele mogli zapoznać się z narzędziami wspomagającymi zarządzanie szkołą – programy Rekte.pl i Internet Explorer 9 - oraz dowiedzieć się jak obniżyć koszt utrzymania pracowni komputerowej o połowę, np. poprzez zastosowanie wirtualizacji danych. Ponadto eksperci opowiedzieli jak praktycznie wykorzystać urządzenia interaktywne podczas zajęć na przykładzie systemu do błyskawicznego sprawdzania testów iVote, jak wybrać dobre oprogramowanie wspierające pracę szkoły oraz jak dbać o bezpieczeństwo energetyczne szkoły. Interesującym zagadnieniem była także ochrona dzieci i szkolnych komputerów przed atakami hakerów, oglądaniem niepożądanych treści oraz wirusami. Tematem kończącym spotkania było finansowanie i ubezpieczanie sprzętów komputerowych w placówkach oświaty.

Każda konferencja była organizowana przy wsparciu lokalnych władz samorządowych i mediów. Prezydenci Miast, Kuratoria Oświaty i Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli chętnie przyłączali się do projektu, popierając inicjatywę. Także sami prezentowali przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii w placówkach z danego regionu.

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem dyrektorów i nauczycieli, a także osób odpowiedzialnych za oświatę. Były doskonałą okazją do wymiany poglądów i doświadczeń na temat wprowadzania nowoczesnych technologii do placówek. Uczestnicy chwalili tematykę spotkań, uznając iż zaprezentowane zagadnienia pomogą, ułatwią i usprawnią pracę w ich szkołach.

W każdym z miast organizatorzy przygotowali także salę pokazową, gdzie uczestnicy mogli obejrzeć jak działają tablice interaktywne, nowoczesne rzutniki, projektory czy wizualizery.

Szczegółowe informacje o przebiegu poszczególnych spotkań oraz zdjęcia z konferencji można znaleźć pod adresem www.dyrektorszkoly.pl/technologiewregionie

„Nasze czasy wymagają od szkół inwestowania w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Rolą nauczyciela jest inspirowanie uczniów do działania, pokazywanie możliwości jakie niosą nowe technologie oraz uczenie podstaw w tym zakresie. Nowe technologie nie stanowią celu samego w sobie, ale są idealnym sposobem przekazywania wiedzy” – Zbigniew Mądry, Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Grupy AB.


Podziękowania od Dyrektora WOM w Gorzowie Wielkopolskim za organizacje konferencji NTS w Gorzowie.Nowe technologie w edukacji - Kierunki działań w zakresie nauczania dzieci i młodzieży oraz funkcjonowania szkoły w społeczeostwie informacyjnym. Materiał wydany przez Radę ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Pobierz PDF >>

Organizator Partner główny Patroni
Partnerzy